Jaka wanna sprawdzi się w Twojej łazience?

Jaka wanna sprawdzi się w Twojej łazience?

Projektując łazienkę, w pierwszej kolejności musisz zdecydować, czy będzie w niej zainstalowana wanna, czy prysznic. To decyzja, która w znacznym stopniu wpływa na kolejne etapy aranżacji łazienki. Jeśli preferujesz komfortową kąpiel w wygodnej wannie, możesz się zdecydować na wiele różnych możliwości – producenci oferują wanny prostokątne, owalne, narożne i wolnostojące. Wszystko zależy od wielkości łazienki i Twoich indywidualnych upodobań.

Wanny łazienkowe – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Wanna w łazience umożliwi nam relaks i odprężenie po męczącym dniu pracy. Dzięki niej nawet na niewielkiej przestrzeni możemy stworzyć komfortową strefę SPA. Szukając odpowiedniej wanny do łazienki, powinieneś wziąć pod uwagę styl całej aranżacji, ponieważ spójne i stylowe wnętrze sprawi, że poczujemy się komfortowo i będziemy mogli swobodnie się relaksować. Jednak nie są to jedyne kryteria, które musisz wziąć pod uwagę. Decydując się na odpowiednią wannę, powinieneś uwzględnić też wielkość pomieszczenia.

Jaka powinna być wielkość wanny?

Typowe wanny prostokątne mieszczą się w przedziale od 140 do 170 cm długości i około 70 cm szerokości. Znajdziesz jednak również modele, które zdecydowanie będą odstawały od tych parametrów, takie jak wanna trapezowa czy wanna narożna o nietypowym kształcie. Klasyczne wanny prostokątne – na przykład wanna 160 x 70 – to doskonała propozycja do wielu współczesnych łazienek. Wanna prostokątna doskonale sprawdzi się w mniejszych pokojach kąpielowych oraz w takich pomieszczeniach, w których układ wymusza dość klasyczne ustawienie mebli i armatury łazienkowej.

Instalacja wanny nigdy nie powinna odbywać się kosztem komfortowego poruszania się po łazience. Musisz mieć zagwarantowaną odpowiednią przestrzeń, czyli minimum 55 cm między wanną a innymi elementami aranżacji. Wanna może być ustawiona przy ścianie lub ściśle przylegać do narożnika łazienki. W dużych pokojach kąpielowych możesz zdecydować się na wanny łazienkowe wolnostojące, które stanowią centralny element aranżacji łazienki i nie są ograniczone sąsiedztwem żadnej ściany.

Wanny wolnostojące do dużych łazienek

Wanna wolnostojąca oczywiście sprawdzi się lepiej w przestronnej łazience. Możesz wówczas wybrać wannę w stylu retro na ozdobnych nóżkach albo zdecydować się na wanny nowoczesne stojące bezpośrednio na podłodze. W przypadku naprawdę dużych łazienek doskonałym pomysłem może się okazać wanna wbudowana w posadzkę, stojąca najczęściej na specjalnym podeście. Wanna wolnostojąca lepiej prezentuje się na dużym metrażu, ale nie musisz z niej rezygnować nawet w przypadku mniejszej łazienki. W małych pomieszczeniach bardzo ciekawym rozwiązaniem będzie wanna zabudowana. Może to być wanna prostokątna lub narożna, obudowana dodatkowo za pomocą kafelek, mozaiki lub specjalnych paneli.

Jaką wannę wybrać do swojej łazienki?

Wybierając wannę do łazienki, należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia i funkcjonalność wanny. Komfortową strefę kąpieli możesz stworzyć również na niewielkiej przestrzeni, ale musisz ją umiejętnie zaaranżować. Producenci oferują wanny małe i duże w najróżniejszych kształtach i kolorach, dlatego bez problemu znajdziesz odpowiedni model dla siebie.

Rekomendowane artykuły